6 More Ways to Handle Food Price Inflation

The Frugal Girl

If you’ve been paying attention at all while you shop for food, you’ve probably noticed that grocery prices have been going up in the last year or so. Groceries are actually, factually more expensive than they were a year or two ago. In fact, homemade pizzas cost $1.87.

Price 214

WIS, WWA | a peachy week

The Frugal Girl

And as you will see below, I decided to get some takeout with $40 of my extra grocery money, so we’ll bump my total up to $84. The recipe did make more than this; I just forgot to take a photo until after we’d dished up. Grocery Reports Menu PlansWhat I Spent.

Insiders

Sign Up for our Newsletter

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

WIS, WWA | Not a stellar cooking week

The Frugal Girl

In general, my grocery spending averages out to $150/week over the course of a year.). I made the Swiss mushroom chicken that I’d planned to make on Wednesday and I tried a new recipe for some oatmeal dinner rolls. Grocery Reports Menu PlansWhat I Spent.

WIS, WWA | Ok, never mind about the low spending

The Frugal Girl

The weather is cool enough for me to make pizza, but I just ate some reheated pizza for lunch yesterday. So, I think I will opt to make something else. Grocery Reports Menu PlansWhat I Spent.

*HOT* Galbani Mozzarella Cheese Just 18¢ At Walmart

Saving Everyday

We love fresh mozzarella in our house, and use it nearly every weekend when we make pizza! Coupon Deals Coupons Deals Grocery Coupons Stockpile Deals Stores Walmart ibotta perishable stockup Whoa!!! I’m so excited about this deal! First, HURRY and print this high-value $2/1 Galbani Mozarella Cheese Coupon brand new under zip code 80123, and then head to Walmart to score the 16-ounce packages of mozzarella for just 18¢ after coupon and Ibotta rebate!!